2010. szeptember 23., csütörtök

Kapitány-2 debütálása // indonéz marhahúsleves rizstésztával


Már az első vacsoránkon sikerült az egyik kedvenc levesemet belecsempészni a menübe, elképesztő íz-kombináció – szintén a Nélkülözhetetlen ázsiai szakácskönyvből (fotó is).

Hozzávalók 4 adaghoz: 40 dkg bélszín, szójaszósz, 1 konzerv kókusztej, 1 ek. mogyoróvaj, 2 ek. puha barnacukor, 2 tk. sambal oelek, olaj, rizstészta, másfél liter marha alaplé, 2 ek. halszósz, 1 uborka, szójacsíra, fejessaláta levelek apróra vágva, friss menta, összezúzott földimogyoró

Elkészítés: a hús rostjait keresztbe vágva vékonyan felszeleteljük, összekeverjük szójaszósszal, kókusztejjel, mogyoróvajjal, 1 evőkanál barnacukorral, sambal oelekkel, majd lefedve a hűtőben pácoljuk 1 óráig. Ezután egy serpenyőben vagy wokban olajat forrósítunk, és magas hőfokon kb. 3 percig sütjük a húst, a tűzről levéve lefedjük. A rizstésztát kb. 10 percre forróvízbe áztatjuk, az alaplét felforraljuk és hozzákeverjük a maradék barnacukrot és a halszószt. Minden levesestálba leszünk egy evőkanál aprított uborkát, szójacsírát, mentát. Rá mehet egy adag tészta, felöntjük levessel, a tetejére pedig hús, végül megszórjuk a zúzott mogyoróval.



Kapitány-2 debütálása // szűzpecsenyés salátabatyuk, fokhagymás-citromos mártogatóval


Lakáséttermünk 2010. szeptember 23-án nyitotta meg kapuit. Nagyon izgalmas volt, és nagyon jól sikerült. Akkor még összetolt, felemás asztalokkal, össze-vissza tányérokkal, poharakkal, Nagyitól kölcsönkért székekkel, részletes, excel-es költségtervezéssel. Azóta van nagy étkezőasztalunk, egyforma étkészletünk, szép terítőnk. A tervezést/költségvetést pedig nem bonyolítjuk túl, hiszen rájöttünk, hogy sokkal élvezetesebb minden, ha jókedvünkből, ösztönösen főzünk, és a legfontosabb pedig az, hogy a vendégek is, és mi is jól szórakozzunk.

Az első alkalommal egy keleties jellegű gasztronómiai élménnyel ajándékoztuk meg a hozzánk látogatókat:
- előétel: szűzpecsenyés salátabatyuk, fokhagymás-citromos mártogatóval
- leves: indonéz marhahúsleves rizstésztával
- főétel: szaftos, gyömbéres csülök, kim chivel tálalva, ahogy csak mi tudjuk
- desszert: kesudiós habcsóktorta

Itt még sajnos nem fényképeztünk, az alábbi fotó illusztráció, a Nélkülözhetetlen ázsiai szakácskönyvből származik - ahonnan a recept is. De a kaja pont így nézett ki :)

Szűzpecsenyés salátabatyuk

Hozzávalók: 1/2 kg szűzpecsenye, kb. 5 cm vékonyan felszeletelt gyömbér, 1 ek halszósz, 20 újhagyma, 2 fejes saláta, 1 vékony csíkokra vágott uborka, friss menta, friss koriander, 2 apróra vágott chili, 2 tk cukor

Elkészítése: lábosba tesszük a húst, a gyömbért és a halszószt, felöntjük hideg vízzel. Felforraljuk, majd alacsony lángon kb. 45 percig főzzük. Húst félrerakjuk, levet kiöntjük. Az újhagymák zöld részét 2 percre forró vízbe tesszük, hogy puhák és hajlékonyak legyenek, és könnyen össze tudjuk kötni velük a batyukat. Utána hideg vízbe mártjuk, lecsepegtetjük, egymás mellé egy lapos tálra tesszük. A salátát leveleire szedjük, a kemény fehér részt levágjuk róla, az nem kell. A kihűlt húst cafatokra vágjuk. Egy salátalevélre kerül kb. 1 evőkanál húscafat, pár csík uborka, néhány menta és koriander levél, kis chili és egy csipet cukor. Összecsomagoljuk a salátabatyut és az újhagymával átkötjük.

Fokhagymás-citromos mártogató

Egy tálban összekeverünk fél deci citromlevet, 2 evőkanál halszószt, 1 evőkanál cukrot, 2 felaprított kis chilit és három gerezd fokhagymát.


Kapitány-2 debütálása // Kesudiós habcsóktorta

Ezt a desszertet azóta is emlegetjük, elképesztően jó volt. És ahogy az lenni szokott a legjobban sikerült fogásoknál, az elején fogalmunk sem volt róla hogyan fog összeállni az egész, milyen íze lesz, és egyébként is... Ennek ellenére a végére létrejött a legmenőbb torta, amit valaha ettem. Ja, és a történethez hozzá tartozik, hogy - mint később látni fogjátok - 4 db tortaforma méretű habcsóklapot kell legyártani nagyjából egy időben (legalábbis nekünk valahogy úgy alakult...). Az idő szorított. Így kihasználva azt a lehetőséget, hogy a nagymamám itt lakik a földszinten, átpasszoltam neki is egy lapot - mondtam kb. fél óra múlva lejövök, megnézem hogy állunk. Le is mentem, rémült nagyi nyitott ajtót, mögötte füstöl a konyha. Megrémülök én is, ennyi volt a desszert. De szerencsére csak a sütőformából szabadult el néhány csepp habcsók, ami jól odaégett a sütő alján... Azóta nagyit inkább nem vonjuk be a főzésbe, elég ha mi rémüldözünk :) Jöjjön hát a fantasztikus habcsóktorta, szintén a Nélkülözhetetlen ázsiai szakácskönyv remeke, ahogyan a fotó is.

Hozzávalók a kesudiós habcsókhoz: 30 dkg kesudió, 8 tojásfehérje, 38 dkg porcukor, 2 tk vaníliaesszencia, 2 tk fehér ecet. 
Világos töltelékhez: 5 dl tejszín, 1 ek narancslikőr, 2 tk vaníliaesszencia.
Kakaós töltelékhez: 25 dkg vaj, 13 dkg porcukor, 4 ek kakaólikőr.

Elkészítése: kesudiót sütőben megpirítjuk (kb. 5 perc, 180 fokon, gáz 4-es), majd ha kihűlt robotgépben finomra daráljuk. A habcsóklapok elkészítésénél hagyjuk a logisztikai és egyéb malőröket, jöjjön ahogy a recept mondja, oldja meg mindenki ahogy tudja :) Tehát: sütőt 150 fokra (gáz 2-es) visszavesszük, négy sütőlemezt kibélelünk sütőpapírral, mindegyikre 21 cm átmérőjű kört rajzolunk. Tojásfehérjéket felverjük, apránként hozzáadjuk a porcukrot. Utána óvatosan beleforgatjuk a vaníliát, az ecetet és a darált kesudiót. Megkenjük vele a rajzolt köröket. Kb. 45 percig sütjük, vagy amíg ropogósak nem lesznek. Félretesszük kihűlni őket. A kakaós töltelékhez összekeverjük a hozzávalókat, könnyű habbá verjük. Világos töltelékkel ugyanezt tesszük. Tálra tesszük az első habcsóklapot, óvatosan megkenjük a kakaós töltelék felével, rátesszük a második lapot, arra világosat kenünk. Megismételjük megint: habcsók, kakaós, habcsók, világos. A tetejét megszórjuk csokiforgáccsal és/vagy kakaóporral. Jóétvágyat!